Menu
Własna firma

Własna firma – najlepsza inwestycja

Własna firma nie jest opcją tylko dla osób bogatych. Obecnie własną działalność gospodarczą z powodzeniem mogą zakładać także osoby, które jeszcze nie dysponują zbyt wielkimi oszczędnościami. Oczywiście, posiadanie pewnego wkładu na start może przyspieszyć rozruch firmy. Ale bardzo często znacznie ważniejsze niż wkład początkowy są kreatywność i odwaga! Może więc, zamiast narzekać na pracę na etacie, lepiej pomyśleć o własnym biznesie?

Wiele osób boi się założenia własnej firmy. Czemu? Bo osoby te NIE WIEDZĄ, jak firmę założyć i prowadzić. I dlatego się boją. Jednak w dobie Internetu wszystkie najważniejsze informacje mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wejść na stronę rządową lub na dobrego bloga (oczywiście, zapraszam na mojego bloga😊) i poznać tajniki zakładania działalności gospodarczej.

Zanim założysz firmę…

Jeszcze jednak przed założeniem własnej działalności gospodarczej powinnaś zastanowić się nad tym, co chciałabyś w ramach tej działalności robić. Najlepiej wybrać taki przedmiot działania, który jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Dzięki robieniu tego, co Cię interesuje, „nie będziesz pracować”, tylko zajmować się przyjemnymi dla Ciebie zajęciami. A posiadanie umiejętności wykonywania danych czynności sprawi, że prowadzenie firmy stanie się prostsze. Co możesz robić? Prawie wszystko: możesz tłumaczyć teksty, tworzyć strony internetowe, pisać książki, lepić garnki z gliny, malować figurki do gier… sky is the limit!

Oczywiście, przed założeniem firmy należy jeszcze przeprowadzić małe „badanie rynku” i sprawdzić, czy dany profil działalności byłby dla otoczenia interesujący. Możesz zapytać znajomych i członków rodziny, co myślą o Twoim pomyśle. Poproś o szczerą opinię, zanotuj ją, ale – uwaga – nie poddawaj się słowom krytyki od razu! Niektórzy, szczególnie nasi bliscy, mogą odradzać nam zakładanie własnej firmy. Zwłaszcza, jeśli sami pracują na etacie. Czemu? Bo się boją! Nie pozwól, aby opanował Cię ich strach!

Musisz teraz tylko wybrać:

Tego będziesz potrzebowała do założenia firmy przez Internet

Jedynym dokumentem potrzebnym w procesie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest dowód osobisty. Dodatkowo powinnaś mieć Profil Zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu będziesz mogła potwierdzać swoją tożsamość drogą internetową. Załóż go koniecznie, np. za pośrednictwem systemu elektronicznego Twojego banku. Profil Zaufany przyda Ci się bardzo często w trakcie prowadzenia firmy!

Zakładanie firmy krok po kroku

Założenie działalności gospodarczej jest obecnie bardzo proste. Cały proces zrealizujesz drogą internetową w trzech prostych krokach. Aby założyć firmę, należy:

Założenie firmy znajduje się także w ofercie niektórych banków. Sprawdź, czy Twój bank daje taką możliwość.

Czy naprawdę warto?

Dla mnie własna firma okazała się strzałem w dziesiątkę i równocześnie przepustką do wolności finansowej. Zrzuciłam kajdany pracy na etacie, stałam się niezależna finansowo i bardziej pewna siebie. Równocześnie pewne sytuacje związane z prowadzeniem firmy wzbudziły we mnie ukryte pokłady kreatywności i wewnętrznej odwagi. Polecam więc własny biznes każdemu, kto ma dosyć pracy etatowej i kto chce samodzielnie decydować o własnej sytuacji finansowej.