Menu
Oszczędzanie na wymarzony cel

Oszczędzanie na konkretny cel

Aby skutecznie oszczędzać, musisz wiedzieć, po co to robisz? Jaki masz cel? O wiele prościej jest oszczędzać, jeśli mamy wyznaczony cel, np. zakup aparatu fotograficznego. Konkretny cel motywuje do systematyczności! Jeśli więc dopiero zaczynasz przygodę z oszczędzaniem, zacznij od wyznaczenia celu😊

Oczywiście, cele oszczędzania mogą być bardzo różne. Nie wszystkie są przedmiotami, jak wspomniany powyżej aparat fotograficzny. Oszczędzać możesz także po to, żeby mieć pieniądze na rozkręcenie firmy, zainwestować je na giełdzie lub po prostu, żeby mieć finansową poduszkę bezpieczeństwa, która może okazać się zbawienna w przypadku zaistnienia niespodziewanych sytuacji losowych.

Określenie odpowiedniego celu wymaga udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Przedstawiłam je poniżej. Weź więc kartkę – i odpowiedz na nie! Tylko szczerze! Jedynym adresatem tych odpowiedzi będziesz TY SAMA!

1. Jakie masz marzenia?

Dlaczego pytam o Twoje marzenia? Bo to one będą najlepszymi celami oszczędzania. Napoleon Hill powiedział kiedyś:

Większość z nas ma jakieś marzenia. Niektóre są związane z kwestiami niematerialnymi (np. powrót do zdrowia, spotkanie tego JEDYNEGO itp.), ale są też takie marzenia, do których realizacji potrzebujemy jedynie zapasu gotówki. O czym Ty marzysz? Może Twoje marzenia są związane z zakupem nowego samochodu? A może planujesz odbyć podróż dookoła świata? Jeśli tylko Twoje marzenie jest związane z kwestią materialną, to zrób z niego cel swojego oszczędzania.

W praktyce każdy cel oszczędzania może być równie dobry, jeśli… jest dla nas ważny i jeśli wypływa z naszych prawdziwych potrzeb!

2. Jakiej kwoty potrzebujesz?

Konkretny cel oszczędzania wiąże się z tym, że powinnaś wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz. Oczywiście, niekiedy ciężko jest ustalić kwotę konieczną do spełnienia marzenia w kolejnych latach Możesz przecież nie wiedzieć, jaki będzie koszt biletów lotniczych do np. Brazylii, do której pragniesz polecieć. Ale jakąś kwotę należy ustalić. Najlepiej sprawdzić cenę tych biletów w tym roku i na jej podstawie zacząć oszczędzać. Jeśli coś się zmieni w przyszłości – dokonasz modyfikacji celu.

3. Na kiedy potrzebujesz danej kwoty pieniędzy?

Odpowiedz sobie też na pytanie, kiedy chcesz spełnić swoje marzenie. Czyli w praktyce: kiedy planujesz lecieć do Brazylii? Powinna być to realna data. Jeśli co miesiąc jesteś w stanie odkładać 300 zł, a koszt wycieczki szacujesz na 7000 zł, to bez dodatkowego źródła finansowania nie ma szans, żebyś poleciała za rok. Masz dwa wyjścia: albo wstawisz datę o dwa lata do przodu, albo – znajdziesz dodatkowe źródło finansowania i będziesz oszczędzać więcej😊

4. Jakie osiągniesz korzyści po uzbieraniu wymaganej kwoty?

Wypisz na kartce WSZYSTKO, co będzie dla Ciebie korzystne po zaoszczędzeniu wyznaczonej kwoty? Taka lista będzie dodatkowym motywatorem w trakcie oszczędzania. Zaglądaj do niej zawsze, kiedy będziesz miała pokusę wydania uzbieranej kwoty na coś innego, mniej istotnego niż główny cel.

5. Jakie dodatkowe kroki musisz podjąć?

Uzbieranie wymaganej kwoty koniecznej do zrealizowania marzenia niekiedy nie jest wystarczające. Przykładowo: wyobraź sobie, że w przyszłym roku chcesz kupić samochód. Po roku masz pieniądze na samochód… ale co z tego, skoro nie masz prawa jazdy? Pomyśl więc, co jeszcze – poza oszczędzaniem – musisz zrobić, aby zrealizować swój cel i zacznij to robić😊