Menu
Dochód pasywny

Co to jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to dość modne pojęcie, szczególnie w ostatnich latach. Jednak idea dochodu pasywnego istnieje w wielu krajach na całym świecie już od lat. Przykładem są chociażby odsetki od depozytów bankowych lub akcji, z których często żyli osoby szlacheckiego pochodzenia w poprzednich epokach. Sprawdzam dziś, czym dokładnie jest dochód pasywny i jak można go uzyskać w XXI w.

Jako dochód pasywny możemy określić dochód uzyskiwany bez stałego angażowania własnej pracy. Są to więc te pieniądze, które trafiają do naszego portfela tak trochę jakby „mimochodem”, bez konieczności świadczenia od nas pracy.

Oczywiście, powyższa definicja jest trochę niepełna. Należy dodać, że w celu uzyskania dochodu pasywnego zazwyczaj trzeba zaangażować pewne pokłady swojej pracy, ale tylko na początku. Trzeba bowiem np. wykonać stronę internetową lub napisać książkę, która będzie nam przynosiła zyski pasywne. W trakcie uzyskiwania dochodu pasywnego niekiedy także należy wykonać pewne czynności (związane np. z obsługą strony lub promocją książki), ale zazwyczaj są one stosunkowo niewielkie w porównaniu z osiąganymi dochodami.

Jak uzyskać dochód pasywny?

Sposobów na uzyskiwanie dochodu pasywnego jest całkiem sporo. Jako przykładowe źródła dochodu pasywnego można wymienić:

Niektóre z wymienionych powyżej pomysłów wymagają posiadania kapitału (np. dywidendy z akcji, wynajem mieszkania), inne możesz wykorzystać nawet wtedy, jeśli Twoje konto świeci pustkami (np. napisanie e-booka).

A może założyć bloga?

Blogi są obecnie bardzo popularne. Wiele osób myśli, że jest to jeden z najlepszych sposobów na uzyskiwanie dochodu pasywnego. Coś tam się napisze, a potem czeka na spływ pieniędzy z reklam… No cóż, nie tak to wygląda. Obecnie w sieci jest mnóstwo blogów różnego rodzaju. W praktyce zarabiają tylko najlepsze z nich. A aby tworzyć dobrego bloga, należy poświęcić sporą ilość czasu i energii. Oczywiście, można odnieść sukces. Ale zdecydowanie nie należy określać ewentualnych dochodów z bloga jako dochody pasywne!