Na czym oszczędzać w domu lub mieszkaniu?
Nasz dom lub mieszkanie to taka głęboka studnia, niekiedy bez dna. Płacimy rachunki za energię elektryczną, za wodę, za ogrzewanie, opłacamy czynsz, płacimy za remonty, za wymianę mebli, płacimy, płacimy, płacimy… Niekiedy wydaje nam się, że końca nie widać. Zobaczmy, czy istnieje możliwość zmniejszenia tej studni. Może wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń, aby ograniczyć wydatki? 😊
Pewne rachunki związane z prowadzeniem domu lub mieszkania po prostu musimy zapłacić. Bo jeśli nie opłacimy np. faktury za prąd, to po jakimś czasie nam go odetną i będziemy siedzieć przy świecach. Romantycznie? No niekoniecznie, zwłaszcza, jeśli chcemy skorzystać z komputera lub podładować komórkę.
Jednak wiele rachunków związanych z utrzymaniem domu lub mieszkania można zmniejszyć dzięki zmianie naszych nawyków lub pewnym inwestycjom, które początkowo będą wymagały wyłożenia kapitału, ale po pewnym czasie zaczną się zwracać. Zobacz sama, o co mi chodzi!
Sposoby na oszczędzanie w domu
Oszczędności związane z prowadzeniem domu można zacząć od zmiany najprostszych nawyków. Dzięki temu zapłacisz mniejsze rachunki, a dodatkowo będziesz żyć bardziej ekologicznie. Jeśli chcesz zaoszczędzić w domu lub mieszkaniu, to:
- Wyłączaj nieużywane sprzęty elektryczne i gaś światło! Po co telewizor ma być włączony całą noc, skoro Ty śpisz? Wystarczy ustawić go tak, żeby automatycznie wyłączył się po np. godzinie od braku Twojej aktywności.
- Wyciągaj wtyczki z gniazdek! Teoretycznie ciągle włączona ładowarka nie zużywa dużo prądu. Ale jeśli tego rodzaju urządzeń mamy kilka, to w stosunku rocznym zbierze się już spora suma.
- Zakręć wodę i napraw cieknący kran! Zdecydowanie!!! Czy liczyłaś kiedyś, ile wody tracisz, jeśli myjesz zęby przy odkręconej wodzie? W stosunku rocznym są to naprawdę duże ilości, za które przecież Ty płacisz. Zakręcaj więc wodę. I naprawiaj kraj, nawet, jeśli cieknie z niego mała kropla. Za tę „małą kroplę” po roku może Ci przyjść zapłacić nawet kilkaset złotych więcej.
- Włączaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są zapełnione! Jeśli są w połowie puste, będziesz częściej z nich korzystała, a rachunki będą wyższe.
- Kupuj energooszczędne urządzenia! Skoro i tak musisz kupić pralkę lub lodówkę, to wybierz te, które czerpią mniej prądu.
- Rób listę zakupów i kupuj tylko to, co jest na niej! Nie będziesz tak podatna na zakup niepotrzebnych rzeczy („przydasiów”).
- Wybieraj przede wszystkim te owoce i warzywa, na które jest sezon! Kosztują wtedy najmniej, a dodatkowo smakują najlepiej.
- Rzuć palenie! Zaoszczędzisz zarówno pieniądze, jak i zaczniesz żyć zdrowiej!
- Porównaj swoje rachunki za prąd, telefon, telewizję z ofertą innych firm oferujących dane usługi! Może lepiej skorzystać z tańszego operatora? Każde 50 zł mies. Oszczędności to aż 600 zł w stosunku rocznym…
Jeżeli mieszkasz w domu i dysponujesz dodatkowym kapitałem, który chcesz przeznaczyć na innowacje technologiczne, to warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- Panele fotowoltaiczne: fotowoltaika obniży Twoje miesięczne rachunki za prąd do kilku-kilkunastu złotych. Wadą jest to, że jednorazowo trzeba wyłożyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup i instalację paneli.
- Zbieranie deszczówki: obecnie istnieją bardzo nowoczesne sposoby na zbieranie wody deszczowej. Taką wodę można przeznaczyć do podlewania ogrodu – i jest ona za darmo!
- Wymianę pieca na bardziej ekologiczny.