Menu
Domowy budżet

Domowy budżet – jak nim zarządzać?

Wiesz, że zaledwie 28% Polaków kontroluje wszystkie swoje wydatki? Te najistotniejsze (= te największe) ma pod kontrolą 21%. Daje to łącznie 49%. A co z resztą? Czy ponad z nas nie zarządza swoim budżetem? Tak wynika przynajmniej z badania „Postawy Polaków wobec finansów” Fundacji Kronenberga. A w której grupie Ty jesteś?

Zarządzanie domowym budżetem jest niezwykle ważne, gdyż bez odpowiedniego planowania swoich wydatków pieniądze po prostu będą nam „przeciekać przez palce”. A przecież każda z nas wolałaby, aby jej domowy bilans wykazał na koniec miesiąca zyski (a nie straty).

Jak zarządzać budżetem?

Zarządzanie domowym budżetem można sprowadzić do kilku najważniejszych kroków:

Krok 1: Określ swoją kondycję finansową!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaką kwotą możesz co miesiąc dysponować oraz jakie są Twoje dotychczasowe wydatki. Spisz je na kartce! O tym, jak określić swoje wydatki pisałam już w innym wpisie.

Jeśli masz jedno źródło dochodu i zawsze otrzymujesz stałą kwotę – to doskonale wiesz, jaka jest jej wysokość. Jeśli jednak Twój dochód pochodzi z kilku źródeł lub też prowadzisz działalność gospodarczą – to koniecznie poświęć czas na dokładne ustalenie, jaką kwotą co miesiąc możesz zarządzać!

Krok 2: Ustal cele finansowe!

Cele finansowe podziel na te o krótkim, średnim i długim terminie. Jako cele krótkoterminowe możesz wskazać np. uzbieranie pieniędzy na zorganizowanie przyjęcia dla przyjaciół w przyszłym miesiącu. Do celów średnioterminowych zaliczysz przykładowo wyjazd na wakacje za osiem miesięcy. Z kolei cele długoterminowe to te o znacznie dłuższym terminie, zazwyczaj przekraczającym 1 rok, jak chociażby zbieranie pieniędzy na emeryturę.

Cele ustalaj konkretne i z datą! Nie pisz: „Chcę zebrać pieniądze na fajny wyjazd wakacyjny”. Tak ustalony cel jest niezbyt konkretny. Zamiast tego napisz: „Moim celem jest uzbieranie do końca lipca 5000 zł na wyjazd na Maderę!” – to już brzmi znacznie lepiej😊

Krok 3: Pogrupuj wydatki!

Zarządzanie domowym budżetem będzie znacznie prostsze, jeśli wszystkie swoje wydatki podzielisz na określone grupy. Przykładowe grupy to:

Dzięki stworzeniu konkretnych kategorii będziesz mogła skuteczniej określać, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Będzie Ci wtedy łatwiej zrezygnować z pewnych wydatków i więcej zaoszczędzisz!

Krok 4: Ustal, co zrobisz z oszczędnościami!

Cele finansowe będą możliwe do realizacji dzięki powstaniu nadwyżki Twoich dochodów nad wydatkami. Ale zazwyczaj na zebranie kwoty wystarczającej do osiągnięcia danego celu będziesz potrzebować pewnego okresu czasu. Zastanów się, gdzie przechowasz wtedy swoje pieniądze! Czy będziesz je wpłacać na konto oszczędnościowe? Czy może lepiej co kilka miesięcy będziesz oszczędności z konta przekazywała na lokatę? Czy może skorzystasz z funduszy inwestycyjnych? Te ostatnie polecam jedynie w przypadku celów długoterminowych.

Systematyczna kontrola budżetu!

Najłatwiej jest planować wydatki w trybie rocznym oraz miesięcznym. Nasz umysł wie traktuje te okresy jako coś, co „naturalnie się kończy i zaczyna”. Dzięki temu na początku roku (względnie: na początku miesiąca) możesz się czuć bardziej zmotywowana do tworzenia planów i wyznaczania celów. Ważne jednak, żeby w swoich noworocznych postanowieniach wytrwać! Dlatego systematycznie (np. co miesiąc) kontroluj dotychczasowe wpływy i wypływy z Twojego konta. Tego typu kontrola będzie dla Ciebie po pewnym czasie czynnością automatyczną.